Zbirka priča Sladostrašće, napisana kao mešavina različitih žanrova, dolazi nam od autorke Asje Bakić koja se čitaocima predstavila svojom debitantskom zbirkom Mars. Već sam naslov zvuči dovoljno provokativno, a same priče, sa dominantno ženske perspektive, govore o onim temama koje su i dalje za mnoge tabu – seksualnosti, ženskoj masturbaciji, višeljublju, transrodnosti itd.
Nakon debitantske zbirke Mars, koja je postigla nesvakidašnji međunarodni uspeh, Asja Bakić je novih jedanaest priča združila u knjigu signifikantnog naslova – Sladostrašće.U ovim pričama odmaknutim od pukog realizma i ispripovedanim mahom iz ženske perspektive, autorka bez zazora istražuje intrigantne teme poput seksualnosti, ženske masturbacije, višeljublja, konfliktnog majčinstva ili transrodnosti, vešto gradeći različite pripovedne svetove, koji nastaju u mešavini žanrova, od SF-a, fantastike, trilera i horora do eksperimentalnog žanrovskog mutanta, poznatog pod odrednicom Nova čudnost.
„Sladostrašće je knjiga koja bi gorjela na lomači da se nepodobne knjige i dalje spaljuju“, napisala je autorka o svojoj knjizi. U jednom eseju napisala je i: „Kultura je besmislena kad ignorira i prešućuje seks. Takva kultura je po meni nekultura.“ Između ove dve izjave, a možete početi ili završiti bilo kojom od njih, Asja Bakić je u Sladostrašću zavrtela podijum za ples s vukovima. Jer Sladostrašće nikako ne beži od žestokih društvenih komentara. I kad pripoveda iz perpektive antičkih mitova i kad obrađuje Jade mladog Vertera ili seksualne fantazije i detalje iz biografije Markiza de Sada, i kad se poziva na jugoslovensko kulturno-istorijsko nasleđe ili iznosi distopijske projekcije savremenog sveta, koji je već zagazio u neveselu konzumerizovanu, tehnologizovanu i globalizovanu budućnost, kojoj preti potpuni krah moralnosti i ljudskosti - sve izrečene kritike tiču se ugnjetavajuće kontrole totalitarizovanog društva nad jedinkom.Sladostrašće je proza od krivi i mesa, upečatljivo precizna u svom jeziku i u svojoj želji, a njegova najjača sila jeste iskrenost.
- Srđan V. Tešin