Istorija Jugoslavije XX veka može se duboko ljudski razumeti i osetiti kroz sudbinu Eve Grlić i njene porodice. Ova uzbudljiva Kandidovska priča o ljudima jake ličnosti, širokog srca i svetlih ideala može se pratiti od Mađarske revolucije Bele Kuna, preko naprednog omladinskog pokreta u predratnom Sarajevu, ustaškog holokausta Jevreja u Sarajevu i Zagrebu, partizanske borbe, žara izgradnje novog društva, golootočke Kalvarije, obnove radosti života, otkrivanja novih puteva saznanja, do poslednje decenije XX veka – raspada Jugoslavije, ratne kataklizme u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini pod vođstvom nacionalizma F. Tuđmana i S. Miloševića, i stradanja u opsadi Sarajeva.
U svim tim olujnim vremenima Eva nije bila puka „slamka među vihorovi”, bila je akter, borac, i žrtva, sa neverovatnom čvrstinom ličnosti i tananim osećanjima za ljudske sudbine brojnih rođaka, prijatelja i poznanika.
Knjiga Sjećanja nastala je u poslednjim godinama života, kao otpor, lična samoodbrana, od suočavanja sa ratnim zlom koje se početkom devedesetih ponovilo. Evina podsećanja nose iskrenu i duboku humanističku i antifašističku poruku da je, i pored svega, vera u ideale pravde univerzalni smisao života, da je ljudski, moralni, društveni i politički padovi, ne mogu izbrisati.
Zbog toga, ova knjiga je neophodna za sve nove generacije koje su decenijama obmanjivane, jednostrano i ostrašćeno, lažima o burnim vremenima istorije Jugoslavije XX veka. Ovo je svedočanstvo koje iznosi istinit život, bez mržnje i osvete, koje slavi život, saosećanje i razumevanje za sve ljudske slabosti, i vrline.