Dobro, braćo, a jesmo li mi doista bijesni psi, i dokle ćemo da razdiremo svoje vlastito meso, i zašto?
Banket u Blitvi istovremeno je i politički triler i roman ideja. Radnja je situirana na severoistoku Evrope nakon Prvog svetskog rata, u izmišljenim susednim zemljama Blitvi i Blatviji, u geopolitičkom prostoru izrazite napetosti i burnog javnog života, u polju mladih, samostalnih država koje su pod teretom represivnih vlasti i korumpiranog društvenog sistema.
Radnju romana pokreće doktor Nielsen, liberalni intelektualac koji štampa subverzivnu brošuru protiv vlasti militarističkog suverena i diktatora Kristijana Barutanskog. Taj čin bunta i pokušaj buđenja svesti o otporu među Blitvanima, demistifikuje prirodu vlasti Barutanskog i ispostavlja se kao početak niza napetih događaja – političkih intriga, atentata, nasilnih akcija državnog aparata i različitih vidova građanskog otpora.
Ovaj Krležin roman svakako se može razumevati, kako je to već sugerisano u kritici, kao parabola o usponu fašističkih tendencija u Evropi tokom tridesetih godina prošlog veka. Jasno je, ipak, da značenja ovog dela nadilaze epohalnu kontekstualizaciju, na prvom mestu zahvaljujući vijugavim, neretko ponornim kontemplacijama – prevashodno glavnog junaka i centralnog antagoniste – te se stoga može govoriti o problemski postavljenim pogledima na fenomene politike, slobode i moći, pogledima koji se mogu obnoviti i u aktuelnom vremenu.
Goran Korunović (urednik izdanja)