„Prošlost treba razbiti i rastvoriti, da bi se moglo živeti.“ Fridrih Niče, Drugo nesavremeno razmatranje
„…Sve vreme, jedan od izlaza su knjige, mnoštvo knjiga. Kada bi se sakupile sve koje si pročitao tokom života, bila bi to iznenadjujuće velika biblioteka popularnih romana, stripova, naučne fantastike, socrealističke literature, raznih žanrova domaćih i stranih pisaca, stručnih medicinskih i filozofskih knjiga, dnevne štampe, časopisa, udžbenika…
Sve će to proći kroz tvoju glavu. Može se reći da si, umesto pravog, proživeo knjiški život. Knjige su služile, nekada samo da potrošiš vreme, da zaboraviš na neprijatnu stvarnost, nekada ćeš u njima tražiti odgovore na teška pitanja…“
„…Svuda uokolo vrilo je kao u ljudskom mravinjaku. Učinilo ti se da su tvoja dotadašnja iskustva i sve one knjige koje si pročitao, nedovoljne da se suočiš sa jednim ovakvim mestom. I prva misao koja je nametnula pitanje: Kako preživeti u masi nepoznatih i različitih ljudi, u svetu koji funkcioniše po tebi nepoznatim pravilima i zakonima.“
Profesor dr Veljko Mirović je autor više od 100 naučnih publikacija, uključujući knjige poput "Antibiotici i osnovni principi njihove kliničke primene" i "Kuća na samku". Takođe je lekar specijalista u laboratoriji za mikrobiologiju i profesor iz bazične i predkliničke stomatologije na Stomatološkom fakultetu u Pančevu. Prethodno je obavljao različite funkcije uključujući i načelnika Odeljenja kliničke mikrobiologije u Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije u Beogradu.