Proteklih godina kultni roman Jelena '93-će štampan je u više desetina hiljada primeraka.
Zbog objektivnosti u prikazivanju ratnih događaja iz vremena raspada SFR Jugoslavije uvršćena je u zvaničnu dokumentaciju organizacije Ujedinjenih nacija.
Roman "Jelena 93" krvavo je svedocanstvo o tragediji srpskog naroda u Bosni. Glavna junakinja, Jelena, poverovala je da se proslost moze zaboraviti i da uzas koji je njen otac osetio kada je ugledao svoje krvnike na vratima stana u Sarajevu, nem a opravdanja. Prateci svoja cista osecanja, borila se za ljubav, unapred osudjenu na propast. Safet je postao Sasa, ali kandila koja su, iz davnih vremena, ostala na tavanu njegove kuce u Hercegovini sablasno su je podsecala na tihi sukob i prikrivenu netrpeljivost koja je postojala godinama unazad. Rat u Bosni pokrenuo je talas mrznje koji je u jednom trenutku bilo nemoguce zaustaviti. Roman "Jelena 93" krvavo je svedocanstvo o tragediji srpskog naroda u Bosni. Pakao kroz koji Jelena, zajedno sa drugim Srpkinjama, prolazi u muslimankim logorima, tesko je opisati. Snagu da prezive nalaze u veri i molitvama, jedinim sredstvima kojima mogu da se odbrane od nerazumne mrznje. Rat u Bosni 1993. nije bio samo rat medju ljudima, vec i rat recima. Autor romana "Jelena 1993." Mile Kordic, paralelno sa sudbinom Jelene, prati i sudbinu americkog novinara u Bosni. Medijski rat, vodjen iz Washingtona i drugih centara vlasti, bio je podjednako prljav.
Kordićev način pisanja je jednostavan, razumljiv, pregledan, svež, objektivan i osobit. Za romanse ne može reci da je dinamičan, ĉak naprotiv. Takođe, (istorijski) događaji koji slede poznati sukao i sam završetak priče ali svaka stranica ove knjige navodi nas na razmišljanje o sebi i odrugima. Njegove rečenice nas upućuju... "Uvijek se na početak vraćamo, a nikada se pameti dozvati ne možemo.