Knjiga je sačinjena tematski po više aspekata: kineskoj slici o čoveku, pojmu prirode, ulozi dijaloga u kanonskim tekstovima, shvatanjima o društvu, logici, filozofiji jezika i metafizici. Podjednako su zanimljiva i poglavlja o muzici, proricanju, medicini, ulozi bogva, duhova i demona i odnosu Evrope i Kine.
Ova knjiga osvetljava pozadinu nekih poznatih i manje poznatih aspekata kineske filozofije. Sačinjena je tematski a ne hronološki i otuda ne postoji jasna povezanost poglavlja a redosled je donekle proizvoljan. Iako postoje upućivanja na međusobnu povezanost, poglavlja mogu biti čitana bilo kojim redosledom i svako od njih zasebno. I izbor tema je naravno unekoliko arbitraran i uslovljen preferencijama i kompetencijama autora. Indija, Japan, Koreja i Tibet biće tek uzgredno pomenuti. U nekim esejima biće razmotrena i evropska i indijska filozofija i istorija filozofije.
Knjiga je namenjena širokoj publici kao uvod u kinesku filozofiju i stoga izvori nisu uvek navedeni. Neki aspekti su prikazani jednostavnije no što bi to zahtevao naučni pristup. Ova zbirka eseja nije naučna studija već knjiga namenjena svakome ko želi da okusi pozadinu drugih misaonih tradicija i stoga je i napisana pristupačnijim stilom.
Recenziju knjige je uradio naš vrsni sinolog prof. dr Radosav Pušić i svakako je namenjena i studentima kineskog jezika.
Karel van der Leeuw (1940-2015) je predavao istočnu filozofiju na Univerzitetu u Amsterdamu. Njegova specijalizacija je bio konfucijanizam. Zajedno sa Jan Borom priredio je zbornik 25 vekova Istočne filozofije, monumentalno standardno delo o filozofiji Istoka. Van der Leeuw je bio osnivač Centra za filozofiranje sa decom i evropske fondacije za filozofiranje sa decom Sofia