Drenica i Lab su predeone celine koje zatvaraju Kosovsku kotlinu, Drenica sa zapadne, a Lab sa severoistočne strane. O ovim oblastima, danas etnički očišćenem i naseljenim gotovo isključivo Arbanasima, malo je pisano zbog činjenice što je istraživanje bilo skopčano sa mnogobrojnim problemima, od kojih je bezbednost istraživača bio ključni. Predeo Drenice istražio je Tatomir Vukanović u godinama neposredno pred Drugi svetski rat, ali je njegov rad objavljen tek pola veka kasnije. Predeo Laba prvo je 1929. godine istraživao Vojislav S. Radovanović, ali su njegove beleške sređene objavljene tek šest decenija kasnije.
Pred Drugi svetski rat istraživanja u Labu vršio je Atanasije Urošević, ali ih nije objavio, tako sada, prvi put na jednom mestu objavljuje se sistematizovana građa koju je tom prilikom skupio. Deo predeone celine Laba – Malo Kosovo, istražila je tokom sedme decenije HH veka Kosovka Ristić, međutim njeno delo bunkerisano je u Prištini, praktično ostalo nedostupno javnosti i njegovo ponovno objavljivanje posebno je važno, kao i još dva rada iste autorke objavljena u stručnim časopisima. Prvi, nastao kao analiza demografskih promena na Malom Kosovu na osnovu Popisa stanovništva izvršenog 1971. godine, a drugi donosi podatke o četiri naselja Gornjeg Laba
Fototipski objavljene studije:
Tatomir Vukanović, Drenica. Druga srpska Sveta Gora. Antropogeografska i etnološka razmatranja na terenu i u narodu vršena 1934–1937. godine (2005)
Vojislav S. Radovanović, Antropogeografska ispitivanja 1929. godine u Podujevu.
Atanasije Urošević, Iz građe o oblasti Lab, sakupljene 1939. i 1940. godine
Kosovka Ristić, Malo Kosovo. Antropogeografska studija (1971)
Kosovka Ristić, Broj i nacionalna struktura stanovništva u Malom Kosovu po popisu 1971. godine (1972)
Kosovka Ristić, Stanovništvo nekih Gornjelabskih sela (1967)
Milovan Radovanović, Izvod iz rezultata antropogeografskih proučavanja Drenice i Laba (2008)
Pogovor: B. Čeliković, Istraživanja Drenice i Laba
U prilogu karta:
Kosovka Ristić, Sela iz kojih su se u Malo Kosovo doseljavali Albanci, Srbi i Crnogorci od 1878. do 1930. godine (1971)