U delu Stara Srbija i Makedonija Spiridon Gopčević detaljno opisuje stanovništvo tog područja od Skoplja do Soluna, od Prištine do Verije, običaje srpskog naroda u tom području, razgovore sa lokalnim stanovništvom, ispovesti Srba i Cincara; otvaranje bugarskih gimnazija za „opismenjavanje“ srpskog stanovništva, odricanje od slavljenja krsnih slava; te islamizaciju, pojelinjenje, bugarizaciju i albanizaciju…
„Prvi deo knjige sadrži putopis, a u drugom delu obrađen je srpsko-bugarski spor o Makedoniji i Staroj Srbiji. U njemu je izložena istorija srpsko-bugarskog suparništva, jezik Makedonaca i Staro-Srbijanaca, njihovi običaji, način života, narodne pesme, itd...“
Sa ove vremenske distance, rad Spiridona Gopčevića po Južnoj Srbiji i Makedoniji posebno dolazi do izražaja, te mu se treba pridati veliki značaj i pažnja.
KOMPLETNO IZDANJE!
O autoru:
Spiridon Gopčević (1855-1928), pseudonim Leo Brener, rođen je u „Gopčevića palati“ na Velikom kanalu u Trstu. Potiče iz bogate trgovačke i brodovlasničke srpske porodice, koja se onamo doselila iz Boke Kotorske. Završio je gimnaziju u Melku, a u Beču trgovačku školu i konzervatorijum. Zatim se privatno školovao – „odao se istorijskim, zemljopisnim, vojnim i nautičkim studijama izučavajući postepeno 27 jezika, od kojih je govorio 13“.
Iako rođen u Trstu, Spiridonu je uvek bilo blisko Srpstvo, Crna Gora i Srbija, njegova porodica bila je veliki dobrotvor srpskog naroda, te ga je pomagala u ustancima. Putovao je neprekidno; prošao je celu Evropu, Severnu Ameriku, Malu Aziju, bio u Siriji, Palestini, Misiru, Severnoj Africi, itd.
Gopčević je objavio dvadeset opsežnih dela i brošura, jedan roman, šest novela, 250 vojničkih i pomorskih članaka, 30 naučnih radova, 80 beletrističkih, te 1350 političkih članaka i rasprava u čak 76 raznih časopisa.