Đavolijada naizgled prikazuje događaje iz svakodnevnog života malog čoveka. Život činovnika Korotkova se u susretu sa birokratskim sistemom pretvara u niz paklenih slika i borbu sa silama zla. Stvorena je atmosfera relativizovanih vrednosti u društvu, teško je razlučiti istinu od laži i sačuvati lični identitet i integritet.
Novela Kobna jaja posredstvom satire i naučne fantastike donosi priču o satusu naučnika u totalitarnom režimu. Zloupotreba neobičnog otkrića profesora Persikova dovodi do velike prirodne katastrofe, što još jednom pokazuje da naučno delo mora ostati automnomno u odnosu na državni aparat, posebno kada su na istaknutim funkcijama nestručni ljudi.
U Psećem srcu prikazana je alegorična kritika komunizma u Sovjetskom Savezu i neuspeli pokušaj da se promeni istorija ljudskog roda. Služeći se groteskom, satirom i fantastikom, Bulgakov pripoveda o neobičnom prijateljstvu psa Šarika i profesora Preobraženskog. Humani pokušaj profesora da presadi psu ljudsku hipofizu se završava spoznajom da je čovečja priroda u nekim slučajevima mnogo monstruoznija od životinjske.