U ovom zborniku radnom pravu posvećeno je pet referata, od čega se tri bave praksom iz oblasti prestanka radnog odnosa i disciplinske odgovornosti radnika i službenika u opštem i posebnom režimu. U njima se ukazuje na mane i nedostatke propisa iz ove oblasti; nepoštovanje standarda MOR-a; nepotpunosti otkaznog postupka; minimalizaciji načela „u sumnji povoljnije po radnika“; naglašava se slab uticaj sindikata. Novi oblici organizovanja poslodavca uzrokuju stvaranje autonomnih izvora; nužno je redefinisati pojam „zaposlenog“ i pojam „poslodavca“, preciznije i sveobuhvatnije rešiti problem sezonskog rada, prekovremenog rada, rada kod kuće, rada na daljinu, kao i preispitati pravila o radu van radnog odnosa, uvesti fleksibilno radno vreme, itd.
U oblasti imovinskog prava spomenimo: „zajednička imovina supružnika“ bavi se spornim u praksi, kao što su raspolaganje imovinom bez saglasnosti drugog – ništavost ili delimična ništavost ugovora, sticanje po osnovu načela pouzdanja, faktički doprinos kod ugovora o doživotnom izdržavanju, izlaže se kritici norma o fikciji upisa i ukazuje se na koliziju sa osnovnim principima stvarnog prava.
Građanska zaštita životne sredine i zaštita prirode je izazovna tema zbog problema u primeni mnoštva domaćih propisa i međunarodnih akata, podrobno se „obrađuju“ vrste ekoloških tužbi (stvarno-pravne i obligacione) i ukazuje na probleme u sudskoj praksi.
U stečajnom postupku dominira stav da se neprijavljivanjem obezbeđenja potrživanja (hipoteka) gubi pravo na prioritetno namirenje. Autori smatraju da tu praksu treba menjati, jer je suprotna ustavnom pravilu o pravu na imovinu i nepravična je.
Da li se naknada za faktičku eksproprijaciju određuje po pravilima ZE ili po osnovu pravila o odštetnoj odgovornosti; da li planski dokument može da bude isprava za sticanje javne svojine i posledično ima li vlasnik pravo na tržišnu naknadu ako se planski dokument ne privede nameni u dužem vremenskom trajanju; po kojim kriterijumima utvrditi tu naknadu kada je svojina delimično ograničena.
Referat o restituciji bavi se pitanjem vraćanja imovine, crkvama i stranim državljanima; ukazuje na promenljivost i kolebljivost sudske prakse.
Spomenimo još i: referat Poverenika za informacije od javnog značaja o pojavama zloupotrebe tog instituta; novine u regulisanju ostavinskog postupka pred javnim beležnikom; standarde ponašanja i etički kodeks javnih izvršitelja
Zbornik radova biće od koristi ne samo praktičarima kojima je prevashodno namenjen, već i profesorima, doktorandima, advokatima i sudijama i svima onima koji primenjuju i kreiraju nove ideje u pravu.