Knjiga koja je istovremeno i manifest i apel – o važnosti ljubavi, brige o drugima, razumevanju sebe i prepoznavanju pravih vrednosti u vremenu vođenom stalnim promenama, profitom i tehnologijom.
Koliko su nam uopšte potrebni drugi ljudi i koliko se plašimo njihovog uticaja u eri u kojoj prevlast imaju fizički izgled i brzina? Gde je granica između ljubavi i straha? Tomas Leončini će ova, kao i mnoga druga filozofska pitanja svojestvena našem dobu, postaviti istražujući brojne promene u odnosima u današnjem tečnom društvu, istovremeno preuzimajući nit koja je započeta pisanjem knjige sa čuvenim sociologom Zigmuntom Baumanom.
Autor u ovoj knjizi, napisanoj poetičnim a jasnim stilom, uspeva da u autobiografskom ključu prati svojevrsnu kratku filozofiju svakodnevnog života, gde se, između ispovesti i refleksija, priča, metafora i književnosti, bavi transformacijama sveta kojim dominiraju inernet, agresija koja se izlila na društvene mreže, mutacija tela i nove seksualne navike. Kroz istoriju ideja sa primerima iz sociologije i psihologije provlači se jasna i moćna poruka za nove generacije i za sve one koji pokušavaju da se snađu u opasnom prostoru između ljubavi i zavisti, izolacije i zajednice.
„Nova knjiga Tomasa Leončinija, napisana u tradiciji Mišela de Montenja, elegantna je i umirujuća. Njegova razmišljanja su duboka, ali ne izazivaju tugu, pružaju nadu i nisu izveštačena.“ – Ivan Krastev, predsednik Centra za liberalne studije (Sofija)
„Ova knjiga jasno pokazuje da nema mnogo mogućnosti za inovacije u društvu u kome ima malo ili nema nikakve ljubavi.“ – Edmund Felps, Univerzitet Kolumbija, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju (2006)
„Služeći se idejama filozofije, psihologije i sociologije, Tomas Leončini je isprepleo jasnu i moćnu poruku namenjenu sopstvenoj generaciji i svima koji pokušavaju da plove opasnim tesnacem između ljubavi i zavisti, između izolovanosti i pripadništva zajednici.“ – Suzan Nejman, direktorka Ajnštajnovog foruma
„Ovaj istinski kreativni podvig Tomasa Leončinija odiše osećajnošću i utehom. Autor se oslanja na književnost, istoriju i filozofiju kako bi ispleo priču o izlečenju u vremenu u kome se sve rukovodi korišću i tehnologijom, na štetu onih koji su u zaostatku u odnosu na imenovani put napretka.“ – Mauro F. Giljen, Univerzitet Pensilvanija
Knjiga sadrži i predgvoor dalaj-lame koji je napisan specijalno za ovo delo. Autora je 2018. godine papa Franja imenovao za člana Svetskog sinoda mladih. Više informacija o njegovom radu može se pronaći na sajtu www.thomasleoncini.it .
O autoru
Tomas Leončini je pisac, psiholog i novinar rođen u La Speciji 1985. godine. Između ostalih dela, autor je knjige Born Liquid (Rođeni tečni) sa Zigmuntom Baumanom i Dio è giovane (Bog je mlad) sa papom Franjom. Predaje psihoanalizu u Školi za specijalizaciju lekara i psihologa Psihomed.