O rastancima koji su sastavni dio naših života,
o njihovim dobrim posljedicama
i načinima izbjegavanja loših
Sama riječ rastanak, kojom označavamo prekid veze, kontakta ili komunikacije s nekim ili nečim, ili nestanak mogućnosti da se po vlastitoj želji s nekim sretnemo i družimo ili prošećemo ulicama rodnoga grada, pobuđuje u većini nas osjećaj sjete i tuge.
No nisu svi rastanci ni tužni ni bolni. Katkad su puni radosti jer izlazimo iz odnosa u kojem smo bili nesretni, zapostavljeni ili čak zlostavljani. Svaki rastanak, osim onog konačnog kad prelazimo na „drugu stranu“, uvijek otvara mogućnost novih susreta, novih mjesta, novih doživljaja, novih ushita. Već to je dovoljno za tvrdnju da svi rastanci nisu tužni, a ne bi trebali biti ni ružni. Njihov oblik i kvaliteta često ovise o nama samima, pa ih stoga možemo uvijek ili gotovo uvijek učiniti barem uljudnima. Iako kod nekih rastanaka ništa nije u našim rukama jer se događaju mimo naše želje, za većinu njih možemo se pripremiti i svojim ih ponašanjem učiniti barem manje grubima ili neuljudnima.
U Knjizi rastanaka naša ugledna psihologinja Mirjana Krizmanić razmatra različite vrste rastanaka i njihove uzroke, načine provedbe i posljedice. Neovisno o vrsti i uzrocima rastanka, u velikom broju prekida moguća je manje ili više uspješna psihološka priprema na mnogo toga što rastanak uključuje. Ta nam priprema olakšava samu izvedbu rastanka, a može ublažiti i povrijeđenost ili tugu koju zbog njega osjećamo. Uz mnoštvo korisnih savjeta ova će nam knjiga pomoći da se pripremimo za rastanke te tako ublažimo njihove negativne posljedice i usmjerimo se na one pozitivne.