„Otpočela je tiha seoba od stanice Aškale ka kasarni. Niti su oni videli Aškale, niti je ono primetilo njih. Zlatna riznica, u mrklom mraku, poput zarobljenika ustaničke vojske, jedva se kretala po snegu. U kaputima od kašmira, sa šalovima od mešavine svile i vune, Borselino šeširima i španskim beretkama, činilo se kao da je Evropa okupirala Aškale.”
U kritičnim godinama Drugog svetskog rata, bogati stanovnici Istanbula, kao i oni koji su živeli u Anadoliji, napustiše svoje domove, a porodični odnosi rasturiše se poput komada rubina na ogrlici Gospođe Salkim.
Grci, Jermeni, Jevreji, Turci, natovarivši na svoja leđa teško breme koje im je zadao porez na bogatstvo, sa železničke stanice Hajdar Paša bili su odvedeni u Aškale kako bi oplatili dug nepravedno nametnut.
Roman Dragulji Gospođe Salkin, čuvenog turskog autora Jilmaza Karakojunlua, detaljno opisuje zbivanja u turskim poslovnim krugovima za vreme rata, iščezavanju i nestajanju kao i ponovnom uspostavljanju novih zona ekonomije. Oslikava stanje u trgovačkim porodicama jevrejskog porekla, prikazujući promene vlasnika nad kapitalom, kao i kulturnim, društvenim i moralnim promenama koje su usledile. Ovaj roman ponekad ćete čitati obuzeti ljutnjom, a ponekad obuzeti tugom, istovremeno želeći da ugušite bol koju nosi ova knjiga.
Jilmaz Karakojunlu: Rođen je u Istanbulu 1936. godine. Detinjstvo i mladost proveo je u Sivereku. Završio je gimnaziju Zija Gokalp u Dijarbakiru. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka. Stekao je MBA diplomu na Džordžija univerzitetu u Americi. Doktorirao je u Istanbulu. Obavljao je razne dužnosti u privatnom i javnom sektoru. Na opštim izborima koji su održani 1995. i 1999, izabran je za narodnog poslanika Otadžbinske partije. Bio je državni ministar. Njegova literana dela, različitih žanrova, stekla su uvažavanje kako kod čitaoca tako i kod kritike. Njegov roman Dragulji gospođe Salkim dobio je nagradu Junus Nadi. Za romane Bol jeseni, koji opisuje događaje u Istanbulu koji su se zbili između 6-7 septembra 1955, i Veće tri Alije, koji je romansirao pokušaj atentata na Ataturka kao i silazak sa političke scene članova Udruženja za jedinstvo i napredak, dobio je nagradu Udruženja pisaca Turske. Prema njegovim romanima snimljeni su filmovi i televizijske serije. Film Dragulji gospođe Salkim, rađen prema istoimenom romanu bio je kandidat za 72. nagradu Oskara kao najbolji film van engleskog govornog područja. Na 36. festivalu Zlatna narandža, koji se održava u Antaliji, dobio je nagrade za najbolji film, najbolju muziku, najbolju mušku ulogu i scenario. Sva njegova dela koja je napisao dok je živeo u Urli, u Izmiru, objavila je izdavačka kuća Dogan Kitap.