Knjiga KOMUNIKOLOGIJA sastoji se iz dve serije predavanja održanih u Francuskoj 70-ih godina. U njenom fokusu su dijalog i diskurs, odnos tekstova i slika kao i inicijalni koncept tehničkih slika i tehničke imaginacije. Na početku 21. veka Fluserove ideje o arhiviranju, čuvanju i distribuciji informacija i one o sećanju, komunikaciji i dijalogu postaju nezaobilazne za sve one koji se bave digitalnom kulturom, antropologijom i arheologijom medija i digitalnom humanistikom.
Komunikacija (communicatio) i zajednica (communitas) u neraskidivoj su vezi. Isti koren reči (commun, zajedničko) upućuje na to da se ljudska zajednica uvek konstituiše u nekakvoj komunikaciji, u saopštavanju nekakvih sadržaja, u interakciji. Komunikacija, međutim, počiva na izvesnim pravilima, na kodovima koje valja poznavati, pa u onoj meri u kojoj komunikacija konstituiše zajednicu, sama zajednica određuje načine komunikacije.Klasično delo Vilema Flusera Komunikologija nastoji da pronikne u kodove komunikacije, u pravila igre koja konstituišu kako komunikaciju, tako i samu ljudsku zajednicu.
Vilem Fluser spada među najuticajnije mislioce medija, kulturne teorije i filozofije komunikacije u drugoj polovini 20. veka. Kao mislilac u egzilu, emigrant i poliglota, Fluser je pisao i objavljivao na četiri jezika, ali je njegova filozofija dugo ostala nepoznata izvan malog kruga onih koji su se bavili teorijom medija, komunikacija ili digitalnom umetnošću.