„DNEVNIK ČITANJA” zamišljen je kao dodatno nastavno sredstvo u kome će učenici šestog razreda voditi beleške dok čitaju dela iz domaće lektire i tako se pripremaju za časove analize književnih dela.
„DNEVNIK ČITANJA” je u potpunosti zasnovan na Planu i programu nastave i učenja za peti, šesti, sedmi i osmi razred osnovnog obrazovanja, a svi nalozi i zadaci dati su tako da se na osnovu njih ostvaruju ishodi propisani Planom i programom.
Ideja vodilja prilikom stvaranja dodatnog nastavnog sredstva bila je da se učenicima omogući lakše pripremanje za časove obrade književnih dela, tj. da se posredstvom programiranog, ciljanog čitanja dođe do analize sadržaja, kao i da se učenici osnaže da sami preuzmu aktivnu ulogu u kreativnom istraživanju svojih sposobnosti, mogućnosti i svog izražavanja. Zamisao autora je bila da se na ovaj način populariše čitanje, da se učenici dodatno motivišu, te da se probudi ljubav prema književnosti i stvaralaštvu.
„DNEVNIK ČITANJA” je sastavljen iz dva dela:
Prvi deo posvećen je analizi književnih dela iz domaće lektire, kroz metodički vođena pitanja i naloge koji su u potpunosti prilagođeni uzrastu i saznajnim mogućnostima učenika.
U drugom delu „Dnevnika” učenik se pojavljuje u ulozi čitaoca književnih dela, ali dobija i novu ulogu, postaje sam autor „Dnevnika”. On treba da osmisli svoj dnevnik, da po preporučenom obrascu kao autor osmisli pitanja i analizira književno delo iz dodatnog izbora lektire ili svoje omiljene knjige koje čita u slobodno vreme.
Učenici su pomoću ovog dodatnog nastavnog sredstva podstaknuti da istražuju, ispituju i samostalno rešavaju problemske zadatke. „Dnevnik” pruža mogućnost učenicima da kroz date sadržaje sistematizuju svoja znanja, ponavljaju usvojeno i primene naučeno.
Posebna pažnja posvećena je nalozima kojima se razvija kritičko mišljenje učenika, kao i onima kojima se povezuje sadržaj književnog dela sa savremenim temama i učeničkim iskustvom, što doprinosi trajnijem usvajanju znanja.