Jedan je nilski konjić slavio rođendan i od prijateljice papagajčice na poklon je dobio svoju najdražu igračku – loptu! Nakon što je otvorio sve poklone, odmah je poželeo da se poigra svojom novom loptom, ali već ju je bio uzeo tigrić. Nilski konj se bio jako naljutio. On je želeo prvi da se poigra svojom novom loptom, a sada ju je tigrić uzeo i odneo bez pitanja. Tada se nilski konjić naljutio i ugrizao tigrića i jako se posvađao sa njim. Sva sreća da je na istoj reci živela i mudra sova koja im je pomogla da jedan drugog shvate, da razumeju zašto su se naljutili i da se pomire.
Osećaj ljutnje kod dece
Ljutnja, uz strah i tugu, pripada grupi osnovnih emocija kod male dece. Ona je veom snažna emocija koja pokreće telo i izaziva fiziološke reakcije. Mala deca često ne znaju kako da se nose sa tim osećajem koji ih preplavi, pa im je potrebna pomoć odraslih kako bi naučili da na prihvatljiv način iskažu svoju ljutnju. Naime svako neželjeno ponašanje kod deteta, ima uzrok u nekoj emociji. Stoga je za roditelja veliki izazov da u vaspitanju dece prepoznaju događaje i okolnosti koje su kod deteta prouzrokovale ljutnju, a potom i loše ponašanje.
Izražavanje ljutnje kroz agresivno ponašanje
Deca vrlo često pokazuju kada osećaju ljutnju. Tada mogu biti verbalno i telesno aktivna (guraju se, odmahuju rukama ili nogama, otimaju, viču, plaču ili slično). Međutim važno je razumeti razliku između ljutnje i agresije i pravilno ih prepoznati kod deteta. Ljutnja je privremeno emocionalno stanje koje je najčešće podstaknuto nekom frustracijom, dok je agresija pokušaj da se neko namerno povredi ili nešto uništi.
Ova knjiga na kraju sadrži dodatak sa stručnim savetima za roditelje i stručne saradnike u obrazovanju dece.